SHBA-ja raporton 4.132 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

SHBA-ja raporton 4.132 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Numri i personave të vdekur nga Coronavirusi në SHBA është rritur në 435.540, prej të cilëve 4.132 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Insajderi.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 151.246, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 26.014.982.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 15,76 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka shkuar në mbi 302,8 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 3,22 milionë raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 42.815 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 10,69 milionë raste dhe Brazili me mbi 8,93 milionë. /Insajderi.com