SHBA-ja raporton 4.150 viktima në 24 orët e fundit nga COVID-19

SHBA-ja raporton 4.150 viktima në 24 orët e fundit nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga Coronavirusi në SHBA është rritur në 398.185, prej të cilëve 4.150 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Insajderi.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 238.051, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 23.862.185.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 14,1 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka shkuar në mbi 279 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 2,88 milionë raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 40.448 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 10,53 milionë raste dhe Brazili me mbi 8,32 milionë. /Insajderi.com