SHBA-ja shënon 3.235 viktima në 24 orët e fundit nga COVID-19

SHBA-ja shënon 3.235 viktima në 24 orët e fundit nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është rritur në 317.929, prej të cilëve 3.235 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Insajderi.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 226.791, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 17.628.578.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 10,29 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka shkuar në mbi 228.6 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me afro 1,76 milion raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 36.101 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 9.98 milionë raste dhe Brazili me mbi 7.11 milionë. /Insajderi.com