SHBA: Në aksident përfshihen 18 vetura, vdesin 10 persona prej tyre 9 fëmijë

SHBA: Në aksident përfshihen 18 vetura, vdesin 10 persona prej tyre 9 fëmijë

Dhjetë persona – përfshirë nëntë fëmijë  kanë vdekur pasi  18 automjete ishin përfshirë në një aksident  Alabama të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjykatësi i Qarkut, Wayne Garlock, ka thënë se moshat e fëmijëve varionin nga nëntë muaj deri në 17 vjeç.

Alabama nga e shtuna ishte përfshirë në një stuhi të madhe.

Ai tha se automjetet ka të ngjarë të kishin planifikuar hidroplan në rrugët e lagura dhe të kishin humbur kontrollin.

Depresioni Tropikal Claudette ka shkaktuar përmbytje të mëdha dhe tornado, duke shkatërruar dhjetëra shtëpi në Alabama.

Garlock tha se një baba dhe një vajzë nëntë muajshe vdiqën në një nga makinat, raporton BBC.

Tetë viktimat e tjera ishin në një autobus që i përkiste Tallapoosa County Girls Ranch, një shtëpi strehimi “për vajzat e braktisura, të neglizhuara ose të abuzuara”. Më e vogla ishte katër vjeç.

Një kalimtar i rastit tërhoqi drejtuesin e autobusit për në siguri dhe më pas u përpoq të shpëtonte fëmijët, megjithatë autobusi tashmë ishte përfshirë nga tymi dhe flakët, njoftoi televizioni WTVC. /Insajderi.com