ShBA njofton se qindra miliona dollarë do të shkojnë për ndihma në Siri

ShBA njofton se qindra miliona dollarë do të shkojnë për ndihma në Siri

Sipas Reuters, Shtetet e Bashkuara do të sigurojnë më shumë se 596 milion dollarë ndihmë të re humanitare për t’iu përgjigjur krizës siriane. Këtë e tha të martën Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, njofton Insajderi.

Ndihma është krijuar për të ndihmuar shumë nga rreth 13.4 milionë sirianë brenda Sirisë, si dhe 5.6 milionë refugjatë sirianë në Turqi, Liban, Jordan, Irak dhe Egjipt, tha Blinken në një deklaratë.

Ambasadorja e ShBA.-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, në vitin 2020 lejoi një operacion gjashtë-vjeçar të ndihmës ndërkufitare të vazhdonte nga dy vende në Turqi, por ra nga pikat e kalimit nga Iraku dhe Jordania për shkak të kundërshtimit nga Rusia dhe Kina .

Thomas-Greenfield i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të lejojë hyrje humanitare të papenguar për të gjithë sirianët, përfshirë edhe ndihmën ndërkufitare. /Insajderi.com