SHBA vendos rekorde për rastet e virusit, Kalifornia përgatit bllokim të ri

SHBA vendos rekorde për rastet e virusit, Kalifornia përgatit bllokim të ri

Guvernatori i Kalifornisë thotë se ai do të vendosë disa nga urdhëratë më të rreptë të vendit për qëndrimin në shtëpi në ditët në vijim kur njësitë e kujdesit intensiv pritet të arrijnë kapacitetin, pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të vendosin rekorde për infeksione të reja dhe vdekje, transmeton Insajderi.

Më shumë se 200,000 raste të reja dhe 2,900 vdekje të reja u konfirmuan të enjten sipas një liste të Universitetit Johns Hopkins. Në mbarë vendin, koronavirusi i ri fajësohet për më shumë se 275,000 vdekje dhe 14 milionë infeksione të konfirmuara, transmeton Insajderi.

Guvernatori Gavin Neësom tha se katër nga rajonet, përfshirë Kaliforninë Jugore, ishin në rrugën e duhur për të arritur pragun e 15 përqind këtë javë, me zonën e Gjirit të San Franciskos që pritet të ndiqet nga mesi deri në fund të dhjetorit.

Kufizimet e qëndrimit në shtëpi do të fillojnë me njoftimin e 48 orëve dhe do të qëndrojnë në vend për të paktën tre javë pasi të jenë porositur. Kalifornia është shteti më i populluar i SHBA, me pothuajse 40 milion banorë.

“Nëse nuk veprojmë tani, sistemi ynë spitalor do të mbingarkohet. Nëse nuk veprojmë tani, ne do të vazhdojmë të shohim rritjen e shkallës së vdekjes”, tha Newsom në një konferencë të lajmeve nga shtëpia e tij në periferinë e Sacramento.

Nën mashtrim, kalifornianëve do t’u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin udhëtimet, me përjashtim të rasteve kur nevojiten për aktivitete të lejuara, të tilla si pazar ushqimesh, takime mjekësore, shëtitje qensh dhe ushtrime individuale në natyrë. /Insajderi.com