Shefi amerikan i mbrojtjes Austin takon presidentin afgan në një udhëtim të paparalajmëruar

Shefi amerikan i mbrojtjes Austin takon presidentin afgan në një udhëtim të paparalajmëruar

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara Lloyd Austin është takuar me presidentin Afganistan Ashraf Ghani në një vizitë të paralajmëruar më parë në Kabul, transmeton Insajderi.

Bisedimet të dielën erdhën në një kohë thelbësore për përpjekjet për të arritur paqen në Afganistan ndërsa administrata e presidentit të SHBA-ve, Joe Biden, rishikon planin e saj për vendin para një afati të tërheqjes së trupave në maj të dakorduar nga administrata e mëparshme e Trump me Talibanët, raporton Al Jazeera.

Në një deklaratë, pallati presidencial tha se Austin dhe Ghani diskutuan procesin e paqes dhe shqetësimet mbi rritjen e dhunës. Nuk ishte përmendur takimi i SHBA me një afat të 1 majit për të tërhequr forcat e saj nga Afganistani.

Austin tha në Twitter se kishte ardhur për të “dëgjuar dhe mësuar”, në udhëtimin e tij të parë në vend që nga emërimi i tij nga presidenti i ri i SHBA Joe Biden.

“Kjo vizitë ka qenë shumë e dobishme për mua dhe do të informojë pjesëmarrjen time në rishikimin që po kalojmë këtu me [Biden]”, shtoi ai.

Sipas Washington Post, Austin më herët u tha gazetarëve që udhëtonin me të në Kabul se zyrtarë të lartë të SHBA duan të shohin “një fund të përgjegjshëm të këtij konflikti” dhe “një tranzicion në diçka tjetër”.

“Gjithmonë do të ketë shqetësime për gjërat në një mënyrë ose në një tjetër, por unë mendoj se ka shumë energji të përqendruar në bërjen e asaj që është e nevojshme për të sjellë një fund të përgjegjshëm dhe një zgjidhje të negociuar të luftës”, tha Austin. /Insajderi.com