Shefi i Shtabit të Donald Trump pranon që SHBA nuk do të mund të kontrollojë pandeminë

Shefi i Shtabit të Donald Trump pranon që SHBA nuk do të mund të kontrollojë pandeminë

Një ndihmës i lartë i Presidentit Donald Trump ka pranuar se SHBA “nuk do të kontrollojë pandeminë”.

Në vend të kësaj Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadoës, tha se Covid-19 mund të mposhtet vetëm nga “lehtësime” si vaksinat dhe terapeutikët.

Vërejtjet e tij vijnë ndërsa rastet e Covid rriten në SH.B.A., nëntë ditë para zgjedhjeve presidenciale.

Sfiduesi demokrat presidencial Joe Biden tha se Shtëpia e Bardhë po tundte “flamurin e bardhë të humbjes”.

Ai shtoi se komentet e Z. Meadoës treguan se administrata Trump kishte “hequr dorë nga detyra e tyre themelore për të mbrojtur popullin Amerikan”.

Në një intervistë me CNN, Z. Meadoës tha se kontrolli i virusit nuk ishte një qëllim realist sepse “ai është një virus ngjitës ashtu si gripi”./Insajderi.com

Burimi: BBC News