Shefi i ushtrisë së Nigerisë dhe 10 persona të tjerë mbetën të vrarë në aksident ajror

Shefi i ushtrisë së Nigerisë dhe 10 persona të tjerë mbetën të vrarë në aksident ajror

Komandanti i lartë i ushtrisë së Nigerisë, gjenerallejtënant Ibrahim Attahiru dhe oficerë të tjerë ushtarakë janë vrarë kur avioni i tyre u rrëzua në veri të vendit, sipas zyrtarëve, transmeton Insajderi.

Incidenti të premten ndodhi “për shkak të motit të keq” ndërsa avioni po ulej në Aeroportin Ndërkombëtar Kaduna, thanë forcat e armatosura në një deklaratë, duke shtuar se rrëzimi “mori jetën e 10 oficerëve të tjerë përfshirë ekuipazhin”, raporton Al Jazeera.

Nuk kishte informacion të menjëhershëm në lidhje me atë që mund të ketë shkaktuar rrëzimin e avionit, por Gjeneral Brigade Mohammed Yerima tha se më shumë detaje do të liheshin së shpejti. Emrat e zyrtarëve të tjerë ushtarakë që vdiqën nuk u bënë publik.

Shefi i Shtabit të Ushtrisë, Attahiru, u emërua vetëm nga Presidenti Muhammadu Buhari në janar si pjesë e një shkundjeje të komandës së lartë ushtarake për të luftuar më mirë dhunën e përhapur, duke përfshirë betejën më shumë se dekadë kundër grupit të armatosur Boko Haram.

Buhari, një ish gjeneral i zgjedhur për herë të parë në 2015, ka qenë nën presion në rritje nga aleatët dhe kritikët ashtu si trajton qeveria e tij e problemeve në rritje të sigurisë në vend.

Në një deklaratë, presidenti tha se rrëzimi “ishte një goditje vdekjeprurëse për shtetin tonë, në një kohë që forcat tona të armatosura janë të gatshme t’i japin fund sfidave të sigurisë me të cilat përballet vendi”. /Insajderi.com