Shkatërrohet grupi kriminal që transportonte shqiptarë në Angli, shtatë të arrestuar

Shkatërrohet grupi kriminal që transportonte shqiptarë në Angli, shtatë të arrestuar

Shtatë persona janë arrestuar gjatë një operacioni të Agjencisë Kombëtare të Krimit që synon shkatërrimin e një grupi të krimit të organizuar të përfshirë në transportimin e qindra migrantëve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme, transmeton Insajderi.

Midis atyre që u arrestuan nga oficerët e NCA-së në një seri bastisjesh në jug të Londrës, Surrey, Oxfordshire dhe Hartlepool dje (20 korrik) ishte udhëheqësi i dyshuar i rrjetit të kontrabandës me njerëz, për të cilin hetuesit besojnë se përdorte kamionë dhe furgonë me qira për të transportuar individë nga Franca veriore.

Grupi pretendohet të ketë pasur kontakte në të gjithë Evropën, në Francë, Gjermani, Hollandë dhe Poloni, njofton Agjencia kombëtare e krimit.

Gjatë një periudhe prej gjashtë muajsh midis korrikut dhe dhjetorit 2020, gjashtë përpjekje të tilla u ndaluan nga oficerët e Forcës Kufitare që kryenin kontrolle të automjeteve në terminalin e Tunelit të Kanalit në Coquelles, pranë Calais.

Në një nga ato përpjekje, në gusht të vitit të kaluar, dy furgonë u përgjuan brenda gjysmë ore nga njëri-tjetri, secili mbante dhjetë migrantë shqiptarë.

Drejtuesit e të gjitha automjeteve të ndaluara u arrestuan dhe u hetuan nga Imigracioni Zbatimi.

Në maj të vitit 2021 u ndaluan dy përpjekje të tjera të lidhura me rrjetin, pasi hetuesit e NCA-së ndanë inteligjencën me homologët francezë dhe gjermanë që çuan në ndalimin e automjeteve që përmbajnë migrantë nga policia para se të arrinin në bregdet.

Në disa raste migrantët besohet se kanë paguar OCG midis 20,000 dhe 25,000 për të arritur në Mbretërinë e Bashkuar. Hetuesit financiarë të NCA-së kanë identifikuar llogari të shumta bankare që pretendohet se i përkasin rrjetit, secila tregon dhjetëra apo edhe qindra mijëra paund në qarkullim.

Të shtatë të arrestuarit po merren në pyetje nën dyshimin për vepra penale përfshirë komplot për të lehtësuar hyrjen e paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe pastrimin e parave.

Operacioni, i cili përfshiu rreth 100 oficerë, u mbështet nga Policia Metropolitane dhe Zbatimi i Imigracionit. Përafërsisht 30,000 cash para u sekuestruan gjithashtu./Insajderi.com