Shkon në 828 numri i viktimave nga trazirat pas grushtit të shtetit në Mianmar

Shkon në 828 numri i viktimave nga trazirat pas grushtit të shtetit në Mianmar

Junta ushtarake e Mianmarit ka vrarë një tjetër person, duke rritur numrin e të vdekurve në protestat kundër grushtit të shtetit të 1 shkurtit në 828, sipas një grupi lokal të monitorimit, transmeton Insajderi.

Një grua u qëllua në kokë nga ushtarët e juntës në fshatin Taw Seint në Qytetin Salin të Rajonit Magway të martën në mbrëmje, tha Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP) në një përditësim të mërkurën vonë, raporton Anadolu Agency (AA).

Rreth 70 ushtarë dhe policë sulmuan fshatin pasi “banorët pikturuan parulla që kundërshtonin sistemin arsimor nën regjimin ushtarak në portën e një shkolle të mesme lokale”, sipas portalit lokal të lajmeve “Myanmar Now”.

Viktima ishte 24 vjeçarja Saung Hnin Hmon, nënë e një vajze gjashtë-vjeçare, thuhet në raport.

Në total 4.330 persona janë aktualisht nën paraburgim në Mianmar, ku 102 prej tyre janë dënuar, sipas AAPP.

Zaw Win Maung, një anëtar i Lidhjes Kombëtare për Demokraci (NLD), partia në pushtet e dëbuar nga ushtria në grushtin e shtetit të 1 shkurtit, u arrestua gjatë një proteste në fshatin Lone Khinn në Qytetin Hpakant të Shtetit Kachin, thuhet në raport.

Khin Ohn Myint, një mësues në pension dhe një mbrojtës i Komitetit të Kryqit të Kuq në Mogok Township, u arrestuan të martën në fshatin Kyauk Saung në rajonin qendror të Mandalay, shtoi AAPP.

Rreth 90 për qind e nxënësve kanë refuzuar të regjistrohen në sistemin arsimor të Mianmarit nën regjimin e grushtit të shtetit, sipas Federatës së Mësuesve të Mianmarit (MTF).

Vetëm 10 për qind e nxënësve në të gjithë vendin janë regjistruar në shkollat ​​e tyre përkatëse që kur regjistrimi u hap të hënën, njoftoi “Myanmar Now”.

Mianmari kishte më shumë se 9 milionë nxënës të regjistruar në sistemin e saj arsimor bazë gjatë vitit shkollor 2019-2020, thuhet në raport.

Shifrat aktuale sugjerojnë se më pak se 1 milion nxënës do të ulen përsëri në bankat shkollore këtë vit kur të hapen më 1 qershor. /Insajderi.com