Shpërthejnë protesta pasi policia amerikane qëlloi disa herë një njeri me ngjyrë

Shpërthejnë protesta pasi policia amerikane qëlloi disa herë një njeri me ngjyrë

Protestat kanë shpërthyer në shtetin amerikan të Wisconsin pasi policia qëlloi shumë herë një njeri me ngjyrë ndërsa iu përgjigjën asaj që ata thanë se ishte një incident në familje, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Burri, i identifikuar si Jacob Blake, është në një gjendje të rëndë në spital.

Videoja e postuar në internet duket se tregon Blake duke u qëlluar në pjesën e pasme ndërsa përpiqet të futej në një makinë në qytetin e Kenosha.

Autoritetet në Kenosha shpallën një urgjencë brenda orarit të udhëtimit brenda natës pas shpërthimit të trazirave pas të shtënave.

Qindra njerëz marshuan në selinë e policisë të dielën natën. Automjetet u vunë në zjarr dhe protestuesit bërtisnin “Ne nuk do të dorëzohemi”.

Në një njoftim për sigurinë publike, policia u bëri thirrje bizneseve 24-orëshe që të konsiderojnë mbylljen për shkak të thirrjeve “të shumta” në lidhje me grabitjet e armatosura dhe të shtënat.

Oficerët përdorën gaz lotsjellës për të provuar të shpërndanin qindra protestues që kundërshtuan orarin e qarkullimit.

Guvernatori i Wisconsin Toni Evers dënoi të shtënat mbi Blake, i cili raportohej se ishte i paarmatosur. /Insajderi.com