Shpërthim i fuqishëm në Gjermani, vdes një person dhe lëndohen 15

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 15 të tjerë kanë mbetur të lënduar si pasojë e një shpërthimi që ka ndodhur në qytetin lindor gjerman të Blankenburgut.

Autoritetet gjermane kanë bërë të ditur se kanë gjetur bombola gazi dhe municione të vjetra lufte në vendin ku ndodhi shpërthimi.

Viktima besohej se ishte një 78-vjeçar, i cili e kishte marrë me qira pronën ku u gjetën materialet e ndezshme.