Shpëtohet 12 vjeçarja të cilën e martuan me dy burra brenda një muaji

Shpëtohet 12 vjeçarja të cilën e martuan me dy burra brenda një muaji

Një fushatë për të drejtat e fëmijëve dhe zyrtarë qeveritarë në Kenia shpëtuan një vajzë 12-vjeçare, babai i së cilës ishte martuar me dy burra brenda një muaji, shkrun New York post, transmeton Insajederi.

Babai i vajzës në Qarkun Narok në perëndim të kryeqytetit Nairobi e detyroi atë të martohej me një burrë 51-vjeçar dhe më pas me një burrë 35-vjeçar.

“Babai ia dha dorën burrit të moshuar për t’u martuar. Ajo nuk kishte mundësi tjetër sesa të martohej me burrin e ri”, tha Joshua Kaputah nga Shoqata e Paqes në Qarkun Narok për BBC, transmeton Insajderi.

Kaputah tha se pasojat ekonomike nga pandemia e koronavirusit kanë rritur rastet e martesave të fëmijëve.

“Disa familje janë të uritur dhe perspektiva për të marrë dy ose tre lopë pasi prika është mjaft joshëse”,  tha ai.

Pandemia tani është përhapur me shpejtësi në pjesë në kontinentin afrikan me 1.3 miliardë njerëz pasi sistemet shëndetësore më të financuara nga bota fillojnë të përballen me ato që ekspertët kanë paralajmëruar të gjithë: Ata do të mposhten shpejt. /Insajderi.com