Shpëtohet një amerikan pas rrëmbimit në Niger

Shpëtohet një amerikan pas rrëmbimit në Niger

Philipe Nathan Walton u mor nga ferma e tij në Massalata në jug të Nigerit nga rrëmbyes të armatosur që kërkuan një shpërblim, transmeton Insajderi.

Një qytetar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i cili u rrëmbye në Niger javën e kaluar është shpëtuar në një operacion ushtarak amerikan në Nigerinë fqinje, sipas zyrtarëve amerikanë, raporton Al Jazeera.

Philipe Nathan Walton u mor nga ferma e tij në fshatin Massalata në jug të Nigerit herët në mëngjes të martën nga njerëz të armatosur që kërkuan shpërblim nga babai i të rrëmbyerit.

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA konfirmoi operacionin ushtarak të shtunën, duke thënë se ai u zhvillua në Nigerinë veriore.

“Ky shtetas amerikan është i sigurt dhe tani është nën kujdesin e Departamentit të Shtetit të SHBA-së. Asnjë personel ushtarak amerikan nuk u plagos gjatë operacionit”, tha departamenti në një deklaratë.

Presidenti Donald Trump tha në një postim në Twitter se ishte një “fitore e madhe për forcat tona speciale elitare speciale të SHBA sot” dhe detajet do të vinin më vonë.

Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo, tha në një deklaratë: “Falë guximit dhe aftësive të jashtëzakonshme të ushtrisë sonë, mbështetjes së profesionistëve tanë të inteligjencës dhe përpjekjeve tona diplomatike, pengu do të ribashkohet me familjen e tij”. /Insajderi.com