Shqipëria i mbyll kualifikimet me fitore, “Zvicra ia rrëmben Italisë Botërorin nga dora”

Shqipëria i mbyll kualifikimet me fitore, “Zvicra ia rrëmben Italisë Botërorin nga dora”

Kombëtarja shqiptare e ka mbyllur me fitore kampanjën kualfikuese për Kampionatin Botëror “Katari 2022”, kurse Zvicra i ka “rrëmbyer” Italisë biletën për në Katar.

Kuqezinjët kanë mposhtur Androrën, me rezultat minimal 1-0, shkruan Insajderi.com.

Skuadra e udhëhequr nga Edoardo Reja ishte dominuese nga minuta e parë dhe në fund arkëtuan pikët e plota me plotë meritë.

Ndërsa, Andora e zhvilloi një ndeshje të koncentruar në repartin defanziv.

Goli i shënuar nga Cekici

Golin e vetëm në këtë takim e realizoi, Endri Cekici, në minutën  e 73-të, nga pika e bardhë.

Me kët fitore, Shqipëria mbetet në vendin e tretë, me 16 pikë, gjashtë fitore dhe katër humbje.

Kurse, Andora mbetet në vendin e gjashtë.

Një fitore të artë ka shënuar Zvicra, e cila është kualifikuar në Kampionatin Botëror, “Katari 2022”.

Përballë Bullgarisë, skuadra zvicerane ishte superiore dhe triumfuan me rezultat 4-0.

Image

Festa e Shaqirit me shokë

Golat u shënuan nga Okafor, Vargas dhe Itten, kurse me dy asistime ndihmoi edhe Xherdan Shaqiri.

Në ndeshjen tjetër, Italia ka barazuar me Irlandën Veriore, me rezultat 0-0.

Me këtë rezultat, ata kanë zbritur në vendin e dytë të Grupit C dhe kualfikimin do e kërkojnë përmes play-offit.

Lidere e e këtij grupi mbetet Zvicra, me 18 pikë, ndërsa azurët kanë dy më pak.

Në ndeshjet tjera janë regjistruar këto rezultate:

Austria 4-1 Moldavia

Izraeli 3-1 Ishujt Faroe

Skocia 2-0 Danimarka

Polonia 1-2 Hungaria

San Marino 0-10 Anglia./Shqip.com