Shtatë persona mbeten të vrarë ndërsa avioni ushtarak nigerian rrëzohet pranë aeroportit Abuja

Shtatë persona mbeten të vrarë ndërsa avioni ushtarak nigerian rrëzohet pranë aeroportit Abuja

Një aeroplan ushtarak nigerian është përplasur afër aeroportit Abuja, duke vrarë të shtatë personat në bord, sipas zyrtarëve, transmeton Insajderi.

“Përgjegjësit e parë janë në vendin e ngjarjes. Mjerisht, të shtatë personelët në bord vdiqën në përplasje”, tha Ibikunle Daramole, zëdhënësi i forcës ajrore, në një deklaratë të dielën, raporton Al Jazeera.

Avioni Beechcraft KingAir B350i u rrëzua ndërsa po kthehej në aeroportin Abuja pasi raportoi dështimin e motorit gjatë rrugës për në Minna, tha Daramole.

Minna është një qytet rreth 110 km (69 milje) në veriperëndim të kryeqytetit të Nigerisë, Abuja.

Në një shkurre pak jashtë perimetrit të aeroportit, dhjetëra zyrtarë ushtarakë dhe aeroportë kapën mbetjet e djegura të aeroplanit. Automjetet zjarrfikëse dhe ambulancat qëndruan pranë.

Era e kimikateve të ndezura ngrihej në ajër, por asnjë zjarr ose tym nuk ishte i dukshëm, i tha një dëshmitar agjencisë së lajmeve Reuters. Forcat ajrore thanë se ishte duke u zhvilluar një hetim mbi rrëzimin.

Ministri i Aviacionit i Nigerisë Hadi Sirika gjithashtu konfirmoi aksidentin. “Ne duhet të qëndrojmë të qetë dhe të presim rezultatin e hetimit nga ushtria”, tha Hadi në një postim në Twitter. /Insajderi.com