Shteti kinez burgos aktivistët që tentuan të iknin nga Hong Kong me anije

Shteti kinez burgos aktivistët që tentuan të iknin nga Hong Kong me anije

Dhjetë aktivistë të Hong Kongut janw arrestuar në det ndërsa përpiqeshin të iknin në Tajvan me anije të shpejtë.

Dy të mitur – nga grupi i të rinjve i quajtur Hong Kong 12 – janë kthyer në Hong Kong.

Aktivistët u kapën në gusht ndërsa bënë një përpjekje të rrallë për t’i shpëtuar qytetit pasi një ligj i ri i ashpër i sigurisë u prezantua nga Pekini në qershor.

Rasti ka tërhequr vëmendjen dhe shqetësimin global për trajtimin e të burgosurve.

Gjykata Popullore e Rrethit Shenzhen Yantian dënoi Tang Kai Yin, 31 vjeç dhe Quinn Moon, 33 vjeç, përkatësisht me tre vjet dhe dy vjet burg, për organizimin e një kalimi të paligjshëm të kufirit, tha një deklaratë.

Tetë aktivistët e mbetur u dënuan me një “dënim më të lehtë” prej shtatë muaj burg për kalim të paligjshëm të kufirit, shtoi ai.

Dy të miturit – tani të moshës 17 dhe 18 vjeç – iu dorëzuan policisë së Hong Kongut rreth mesditës, njoftoi agjencia e lajmeve AFP./Insajderi.com

BBC News