Sikurse për Messi-n, Pele nuk uron Ronaldo-n për thyerjen e rekordit të brazilianit

Sikurse për Messi-n, Pele nuk uron Ronaldo-n për thyerjen e rekordit të brazilianit

Legjenda braziliane Pele nuk ka reaguar në të njëjtën mënyrë ndaj portugezit Ronaldo që theu rekordin e tij të golave, sesa kur argjentinasi Messi theu këtë rekord të Pele-s, njofton Insajderi.

Kur Leo shënoi më shumë gola për një klub të vetëm, Pele shkroi një mesazh emocionues për argjentinasin që bëri tituj në të gjithë botën.

Sidoqoftë, ai nuk ka thënë asnjë fjalë të vetme në lidhje me Cristiano-n që e tejkalon atë si shënuesin e dytë më të mirë të të gjitha kohërave në historinë e futbollit.

Në fakt, gjithçka që Pele bëri ishte të azhurnonte profilin e tij në Instagram për të kujtuar njerëzit se ai shënoi 1,282 gola gjatë gjithë karrierës së tij profesionale.

Por FIFA nuk i njeh të gjitha ato gola shtesë sepse ato kanë ndodhur gjatë ndeshjeve të bamirësisë.

Pavarësisht, Pele ende mendon se ai në të vërtetë shënoi atë numër golash dhe ai nuk do të pranojë rekordin e Ronaldos.

Sipas rregullave të FIFA-s, golat që po pretendon Pele nuk llogariten dhe ai shënoi vetëm 757 gjatë gjithë karrierës së tij.

Në të vërtetë, Cristiano Ronaldo është vetëm një gol larg përputhjes me shënuesin më të mirë të të gjitha kohërave në historinë e futbollit: Josef Bican.

Pele është thjesht i kripur që dy lojtarë thyen dy rekordet e tij më të mëdha në harkun e një muaji të vetëm.

Ronaldo nuk do të flasë për këtë çështje sepse ai duhet të përqendrohet në mes të javës. Juventus do të përballet me AC Milan në një nga ndeshjet më emocionuese të Serisë A që kemi pasur në shumë vite.

Më në fund është një klub që mund të garojë kundër “bianconerëve” dhe Cristiano dëshiron të luajë një rol të rëndësishëm në mposhtjen e “rossonerëve” të mërkurën. Por më e rëndësishmja, sulmuesi portugez do të përpiqet të bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave. /Insajderi.com