Somali: Bomba vetëvrasëse vret pesë persona në sulmin mbi një dyqan të çajit në Mogadishu

Somali: Bomba vetëvrasëse vret pesë persona në sulmin mbi një dyqan të çajit në Mogadishu

Pesë civilë, përfshirë një fëmijë, janë vrarë kur një bombardues vetëvrasës shpërtheu veten në një dyqan çaji në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, sipas policisë, transmeton Insajderi.

“Rreth orës 19:00 (16:00 GMT) në mbrëmje, një bombardues vetëvrasës shpërtheu veten në një dyqan çaji të frekuentuar nga të rinjtë”, tha zëdhënësi i policisë Sadiq Dudishe në një deklaratë të shtunën, raporton Al Jazeera.

“Gjashtë persona, katër prej tyre të rinj, një fëmijë dhe kamikazi vdiqën në shpërthim. Katër të tjerë u plagosën”, thuhet në deklaratë.

Një dëshmitar tha se bombarduesi hyri në një turmë që po pinte çaj në një zonë të hapur pranë një stacioni policie.

“Po dilja nga një restorant vetëm disa qindra metra larg vendit ku ndodhi shpërthimi, isha i shokuar nga shpërthimi dhe ishte i madh. Unë pashë njerëz që vraponin drejt vendit të ngjarjes dhe po plagoseshin duke u transportuar”, tha dëshmitari Ali Mohamed.

“Policia rrethoi zonën, por unë pashë disa trupa të pajetë të marrë me një ambulancë, ata ishin burra të rinj, dy prej tyre nga lagjja ku unë jetoj”, shtoi ai.

Asnjë grup ende nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin. /Insajderi.com