Sondazhi: 1 në 5 amerikanë thonë se kanë humbur një të dashur nga COVID-19

Sondazhi: 1 në 5 amerikanë thonë se kanë humbur një të dashur nga COVID-19

Rreth 1 në 5 amerikanë thonë se kanë humbur një të dashur nga COVID-19, sipas një sondazhi të ri, pasi e enjtja shënoi një vjetorin e pandemisë, shkruan Fox News, transmeton Insajderi.

Sondazhi nga Associated Press-NORC Qendra për Kërkime të Çështjeve Publike zbuloi se rreth 3 në 10 amerikanë janë ende të shqetësuar për veten ose një anëtar të familjes të infektuar me virusin vdekjeprurës.

Sondazhi gjithashtu tregon se virusi shkatërroi më shumë komunitetet e njerëzve me ngjyrë.

Rreth 30 për qind e afrikano-amerikanëve dhe hispanikëve thonë se kanë një anëtar të familjes ose një mik të ngushtë i cili vdiq nga Coronavirusi, krahasuar me 15 për qind të njerëzve të bardhë, sipas sondazhit të AP-NORC.

Kur bëhet fjalë për marrjen e vaksinës COVID-19, të rriturit e rinj, njerëz pa diploma kolegji dhe republikanët thonë se nuk planifikojnë vaksinohen, thotë sondazhi. /Insajderi.com