Spanja arreston dy udhëheqësit e Katalonisë, gati të shpërthejnë trazirat

Spanja arreston dy udhëheqësit e Katalonisë, gati të shpërthejnë trazirat

Udhëheqësit katalanas pro pavarësisë janë akuzuar për trazira në prag të një referendumi. Gjykatësi spanjoll tha se ata përdorën mediat sociale si pjesë e një “strategjie komplekse” për të nxitur Katalonien  drejt pavarësisë.

Një gjyqtar spanjoll të hënën urdhëroi dy udhëheqësit e lëvizjes pro-pavarësisë të Katalonjës të mbeten në paraburgim mbi akuzat e mundshme të kryengritjes, raporton “Deutsche Ëelle”, transmeton Periskopi.

Jordi Sanchez i Asamblesë Kombëtare Katalonje dhe Jordi Cuixart (figura më lartë) e grupit kulturor Omnium pro-pavarësisë dyshohet se u kërkoi mbështetësve të bllokojnë policinë nga kryerja e sulmeve kundër udhëheqësve katalanas.

Gjykatësi spanjoll Carmen Lamela gjeti se burrat përdorën faqet e internetit dhe mediat sociale për të organizuar demonstrata, të cilat u bënë pjesë e një “strategjie komplekse” për të shtyrë rajonin e pasur drejt pavarësisë nga Spanja.

Në Tëitter, “Omnium Cultural” priste arrestimin e liderëve, duke thënë se mobilizimi kundër Madridit do të vazhdojë, “nuk mund të burgosësh një popull të tërë”.

Ndërkohë, dy oficerë të lartë të policisë të akuzuar për trazira u liruan me kusht që të kthejnë pasaportat e tyre dhe të pajtohen që të paraqiten në gjykatë çdo dy javë. Gjykata Kombëtare e Spanjës nisi një hetim mbi përfshirjen e katër të dyshuarve në protesta në Barcelonë nga 20 deri më 21 shtator.

Tensionet janë përshkallëzuar që kur zyrtarët katalanas përparuan drejt një referendumi për të përcaktuar nëse Katalonja duhet të ndjekë pavarësinë nga Spanja. Megjithatë, para votimit të diskutueshëm, Gjykata Kushtetuese e Spanjës e konsideronte referendumin të paligjshëm.

Një javë pas votimit, udhëheqësit katalanas thanë se përafërsisht 90 përqind e votave ishin në favor të Barcelonës që shpalli pavarësinë për rajonin e Katalonjës