Studentët u paguan nga dorasi i krimit për të zbuluar identitetin e mësuesit francez

Studentët u paguan nga dorasi i krimit për të zbuluar identitetin e mësuesit francez

Dy studentë u paguan për të identifikuar një mësues të burrit që i preu kokën të premten e kaluar në një sulm që tronditi Francën, pretendojnë prokurorët.

Samuel Paty u vu në shënjestër afër shkollës së tij afër Parisit për shfaqjen e karikaturave të Profetit Muhamed në klasë, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Vrasësi i tij, 18-vjeçari Abdullakh Anzorov, u qëllua për vdekje nga policia menjëherë pas sulmit.

Të mërkurën, prokurorët thanë se Anzorov kishte paguar dy studentë adoleshentë rreth 300 € për të identifikuar Z. Paty.

rasësi u tha studentëve se donte të “filmonte mësuesin [dhe] ta bënte atë të kërkonte falje për karikaturën e Profetit [Muhamed]”, tha prokurori i anti-terrorizmit Jean-François Ricard në një konferencë shtypi.

Ai tha se Anzorov u kishte thënë atyre se donte “ta poshtëronte, ta godiste”.

Studentët, të moshës 14 dhe 15-vjeçare, pretendohet se i kanë përshkruar Anzorov-it, mësuesin 47 vjeçar dhe qëndruan me të për më shumë se dy orë jashtë shkollës derisa të shfaqej mësuesi, tha Ricard.

Dyshja, të cilët nuk mund të përmenden për arsye ligjore, janë dy nga shtatë personat që autoritetet franceze po kërkojnë të ndjekin penalisht për sulmin brutal. /Insajderi.com