Stuhia tropikale Eta godet Florida-n

Stuhia tropikale Eta godet Florida-n

Stuhia tropikale Eta ka goditur Florida, duke sjellë me vete shi të madh dhe erëra të forta nga të cilat parashikuesit kanë frikë se mund të çojnë në valë stuhie dhe përmbytje të shpejta.

Shkollat, plazhet dhe transporti publik në pjesën më të madhe të pjesës jugore të shtetit u mbyllën përpara se Eta të zbarkonte të dielën vonë në Ulët e Matecumbe Key në Florida Keys.

Eta tashmë ka shkaktuar shkatërrime në pjesë të Amerikës Jugore dhe Qendrore.

Kaloi nëpër Kubë përpara se të dilte në Florida.

Qendra Kombëtare e Uraganeve paralajmëroi në orët e para të së hënës se Eta do të sjellë “erëra të forta, shira të mëdha dhe stuhi të rrezikshme” mbi pjesë të Florida Jugore dhe Florida Keys.

Ai tha se stuhia kishte sjellë erëra maksimale të qëndrueshme prej 65 km / orë (100 km / orë), po lëvizte me rreth 14 km / orë (22 km / orë) dhe parashikohet të bëhet një uragan ndërsa lëviz mbi gjirin jug-lindor të Meksikës.

Në përgatitje të Etës, zyrtarët në Miami-Date dhe Broward County, dhe në Keys, urdhëruan mbylljen e të gjitha shkollave, plazheve dhe transportit publik. Parqet e shtëpive të lëvizshme dhe kampet në zonat e ulëta u evakuuan gjithashtu dhe strehimet u hapën.

“Ju lutemi merreni këtë stuhi seriozisht,” u kërkoi banorëve Drejtori i Menaxhimit të Emergjencave në Palm Beach, Bill Johnson, duke shtuar: “Ju lutemi mos vozisni nëpër rrugët e përmbytura”./Insajderi.com

BBC News