Stuhitë që po shkatërrojnë qytete në Amerikë pritet ta godasin edhe Evropën

Stuhitë që po shkatërrojnë qytete në Amerikë pritet ta godasin edhe Evropën

Një stuhi e fuqishme dhe e rrallë do të goditet në Mesdheun lindor këtë fundjavë. Stuhia hibride, e quajtur shpesh “Medicane” ka karakteristika të ngjashme me uragane dhe tifone.

Sipas një studimi të publikuar në vitin 2011, vetëm rreth 1-2 “Medikanë” ndodhin në vit. Këto stuhi të fuqishme zakonisht ndodhin gjatë muajve të shtatorit dhe tetorit, kur temperaturat e sipërfaqes së detit në Mesdhe janë ende mjaft të ngrohta, edhe pse mund të ndodhin në çdo kohë të vitit, shkruan CCN, përcjell Insajderi.

Një stuhi sikurse në Detin Mesdhetarë e njohur si ‘Medicane’, rrotullohet pranë ishullit të Sicilisë më 7 nëntor 2014.

Stuhia aktuale shkaktoi përmbytje të shpejta në Tunizi dhe Libi gjatë ditëve të fundit përpara se të shkonte drejt veriut mbi Mesdheun drejt Evropës.

Përtej detit, stuhia ka marrë më shumë karakteristika tropikale që lidhen normalisht me uragane, të tilla si erërat e forta dhe madje edhe një sy në qendër të saj.

Fushat e Greqisë dhe Turqisë do të goditen me shira të forta dhe me erëra shumë të forta.

Në Kretë dhe në ishujt e tjerë jugorë të Greqisë, mund të bjerë deri në 4 deri në 6 centimetra (100-150 mm) shi, gjë që mund të çojë në përmbytje të shpejta. Qytetet si Izmiri, Turqia dhe Kalamata, Greqi, mund të shihnin 2 deri në 3 inç (50 deri në 60 milimetra).

Për fat të mirë, Medicane ka gjasa të përthithet në rrymën e nivelit të lartë dhe nuk do të zgjasë mbi Evropën Juglindore, e cila do të kufizojë sasinë e përmbytjeve nga stuhia.

Sistemet e fundit të mëdha si uraganet Harvey dhe Firence prodhuan përmbytje katastrofike për shkak të natyrës së tyre të ngadaltë./Insajderi.com