Sulm fizik ndaj deputetes franceze

Sulm fizik ndaj deputetes franceze

Deputetja franceze Nathalie Kosciusko-Morizet ka qenë viktimë e një sulmi mbi të në qendër të Parisit, ndërkohë që policia është vënë në kërkim të sulmuesit.

Politikania konservatore nga Partia Republikane, Kosciusko-Morizet është sulmuar në kohën kur po ndante afishe në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve parlamentare në Francë, të cilat do të mbahen të dielën, ndërkohë që ekipi i cili drejton fushatën e saj ka thënë se deputetja është dërguar në spital me vetëdije të humbur.

Kryeministri i Francës, Eduardo Philippe vizitoi deputeten e lënduar në spital, ndërkohë që në mediat sociale ka publikuar një mesazh në përkrahje të saj, shkruan AA.

Televizioni BFMTV ka publikuar një video të sulmit që tregon se si sulmuesi hedh një sasi më të madhe të afisheve në fytyrë të Kosciusko-Morizet.

Sulmuesi iu afrua asaj, e hedh për toke dhe pastaj largohet nga vendngjarja. Deputetja e lënduar 44 vjeçare më herët ka shërbyer si ministre e Ambientit, më konkretisht gjatë mandatit të ish-presidentit Nicolas Sarkozy.