Sulm në disa fshatra të Nigerisë, mbi 90 të vrarë

Sulm në disa fshatra të Nigerisë, mbi 90 të vrarë

Të paktën 90 njerëz u vranë nga njerëz të armatosur në veriperëndim të Nigerisë, raportoi media lokale duke cituar policinë e rajonit.

“Një sulm ndodhi në fshatin Kadawa të qeverisë lokale Zurmi ku banditë shfrytëzuan natën për të goditur njerëz që nuk dyshonin dhe i vranë ata me gjak të ftohtë,” i tha një zëdhënës policie Agjencisë së Lajmeve të Nigerisë (NAN).

“Me marrjen e lajmit për sulmin, Komisioneri i Policisë urdhëroi njësi të kombinuara të personelit të sigurisë të mobilizoheshin në zonë, të rivendosnin paqen dhe besimin tek komunitetet dhe të gjurmonin autorët në mënyrë që ata të mund të silleshin në libër,” shtoi ai, shkruan Deutche Welle, transmeton Insajderi.

Sulmi, i cili ndodhi të enjten në një fshat në shtetin Zamfara, ishte i fundit në një valë sulmesh vdekjeprurëse dhe rrëmbimesh masive që rajoni ka parë në muajt e fundit./Insajderi.com