Sulmi me bombë në Kabul vret gra dhe fëmijë

Sulmi me bombë në Kabul vret gra dhe fëmijë

Një makinë bombë në kryeqytetin afgan Kabul ka vrarë të paktën nëntë vetë dhe ka plagosur më shumë se 15, duke përfshirë një anëtar të parlamentit, transmeton Insajderi.

Numri i të vdekurve nga sulmi i së dielës mund të rritet, tha zëdhënësi i ministrisë së Brendshme Tariq Arian, duke shtuar se të vdekurit përfshinin gra, fëmijë dhe të moshuar, raporton Al Jazeera.

“Terroristët kanë kryer një sulm terrorist në qytetin e Kabulit”, tha Arian. Sulmi ndodhi ndërsa autokolona e ligjvënësit Khan Mohammad Wardak po kalonte përmes një kryqëzimi në lagjen Khoshal Khan të Kabulit. Shpërthimi ndezi automjetet civile përreth, si dhe dëmtoi ndërtesat dhe dyqanet pranë.

Një burim sigurie tha se një makinë bombë ishte shpërthyer.

“Ishte një shpërthim i fuqishëm që ka shkaktuar shumë dëme në shtëpitë në afërsi”, tha burimi.

Pamjet televizive treguan të paktën dy makina në zjarr, me tufa tymi të zi të dendur. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për incidentin deri më tani.

Afganistani ka parë një rritje të mprehtë të dhunës, veçanërisht bombardimeve, në javët e fundit ndërsa qeveria afgane dhe Talibanët zhvillojnë bisedime për të gjetur një fund të luftës gati 20 vjeçare të vendit.

Bomba të veçanta u raportuan gjithashtu të Dielën në provincat Logar, Nangarhar, Helmand dhe Badakhshan, në të cilat një numër civilësh dhe anëtarësh të forcave të sigurisë u vranë dhe u plagosën.

Të Premten, një shpërthim i dyshuar bombe riksha vrau të paktën 15 civilë, përfshirë 11 fëmijë, në provincën qendrore Ghazni.

Ministria e Brendshme afgane në një deklaratë tha se Talibanët kishin vrarë 487 civilë dhe kishin plagosur 1,049 të tjerë duke kryer 35 sulme vetëvrasëse dhe 507 shpërthime në të gjithë vendin gjatë tre muajve të fundit. /Insajderi.com