Sulmi në Vjenë: Kaos në qendër të qytetit pas të shtënave

Sulmi në Vjenë: Kaos në qendër të qytetit pas të shtënave

Të paktën një person u vra dhe disa njerëz u raportuan të plagosur në atë që zyrtarët e përshkruan si një sulm terrorist të hënën në mbrëmje në zemër të kryeqytetit të Austrisë.

Të paktën një person u vra dhe më shumë se një duzinë u plagosën, thanë autoritetet. Një i dyshuar gjithashtu u raportua i vrarë.

Shumë persona të armatosur hapën zjarr në qendër të Vjenës të hënën në mbrëmje, duke vrarë të paktën një person dhe duke plagosur shumë të tjerë, duke përfshirë një oficer policie, thanë zyrtarët e qeverisë. Ata thanë se një sulmues ishte vrarë.

Të paktën 15 vetë u plagosën në sulm, sipas një zëdhënësi të shoqatës lokale të spitalit. Ishte e paqartë se sa serioze janë pasojat.

“Për momentin ne supozojmë se ka disa autorë”, tha Karl Nehammer, ministri i brendshëm i Austrisë. “Fatkeqësisht ka edhe disa të plagosur, ndoshta edhe të vdekur.”

Ai e quajti episodin një sulm terrorist.

Të shtënat ndodhën në zemër të kryeqytetit austriak, orë para fillimit të mesnatës së një bllokimi mbarëkombëtar, një nga disa që u imponua në Evropë për të ndaluar përhapjen e Coronavirusit.

Disa njerëz postuan video dramatike të asaj që dukej të ishte të shtënat dhe pasojat e tij.

Një video shfaqte njerëzit që ndihmonin një person të plagosur të shtrirë në një pellg gjaku, jashtë një restoranti në Ruprechtsplatz dhe më pak se një milje nga ndërtesa e Parlamentit Austriak. Disa karrige në zonën e jashtme të restorantit ishin përmbysur, sikur të ishin braktisur me nxitim.

Një video tjetër tregonte një burrë me veshje civile që dilte nga një bar apo restorant, pastaj gjuante me një pushkë dy herë në një rrugë.

Megjithatë, një video tjetër të njëjtin person i armatosur në të njëjtën rrugë, duke qëlluar një njeri me një armë të gjatë nga një distancë e afërt, dhe pastaj duke u kthyer sekonda më vonë për ta qëlluar edhe dy herë me një pistoletë.

Videot e tjera treguan njerëz duke vrapuar për shpëtim ose duke rënë pas pengesave ndërsa të shtënat jehuan nëpër rrugë dhe oficerë policie të armatosur rëndë që zinin pozicionet.

Në Twitter, policia e Vjenës u bëri thirrje dëshmitarëve që të mos postojnë video dhe fotografi në mediat sociale, por në vend të kësaj t’i dërgojnë ato tek autoritetet./Insajderi.com

Burimi: New York Times