Sulmuesi në Bruksel vritet nga policia

Sulmuesi në Bruksel vritet nga policia

Një person u qëllua për vdekje pasi sulmoi dy ushtarë me një market në qendër të Brukselit.

Sulmuesi, 30 vjeç, u plagos në rrugë, por më vonë vdiq në spital. Një nga ushtarët pësoi një plagë në fytyrë, tjetra ka një dëmtim në dorë, shkruan Insajderi.

Fotografitë treguan se rruga ishte kordon me policinë dhe trupat në zonë.

Zyra e prokurorisë së Brukselit tha se sulmuesi ishte “i panjohur për aktivitetet terroriste”.

Dëshmitari Ryan MacDonald shkroi në Twitter se dëgjoi tingujt e një armë zjarri përpara se të shihte një “prani të rëndë të policisë jashtë”, raporton BBC.

Një tjetër dëshmitar tha se dëgjoi “dy zhurma me zë të lartë dhe një ngarkesë sirenash”.

Sulmi u zhvillua në bulevardin Emile Jacqmain në qendër të Brukselit.