Tajlanda përjeton një prej protestave më të dhunshme

Tajlanda përjeton një prej protestave më të dhunshme

Të martën, Tajlanda përjetoi protestat e saj më të dhunshme në muaj pasi protestuesit u përplasën me zyrtarët e policisë.

Të paktën 40 njerëz u plagosën ndërsa protestuesit hodhën bomba tymi dhe çanta me bojë drejt policisë, e cila u kundërpërgjigj me ujë dhe ujë me gaz lotësjellës.

Protestuesit ishin përpjekur të arrinin në parlamentin e vendit ku ligjvënësit po diskutonin ndryshimet e mundshme të kushtetutës, duke përfshirë një propozim të diskutueshëm nga grupi civil Dialogu i Internetit mbi Reformën e Ligjit (iLaë) të cilin shumë protestues e mbështetën.

Propozimi i tyre bëri thirrje për një qeveri më transparente dhe demokratike dhe reforma që do të siguronin që vetëm një deputet i zgjedhur mund të bëhej kryeministër.

Tajlanda aktualisht ka një sistem ku parlamenti i saj mund të emërojë një person të pazgjedhur si kryeministër.

Të mërkurën në mbrëmje, ai propozim u refuzua, duke nxitur protesta të reja.

“Ne kemi ardhur këtu vetëm për shkak të zemërimit tonë”, tha një nga udhëheqësit e protestës, Panusaya “Rung” Sithijirawattanakul, për agjencinë e lajmeve Reuters./Insajderi.com

BBC News