‘Të gatshëm për të vdekur’: Protestuesit e Mianmarit mblidhen pas sulmeve brenda natës 

‘Të gatshëm për të vdekur’: Protestuesit e Mianmarit mblidhen pas sulmeve brenda natës 

Dhjetëra mijëra protestues anti-grusht shteti kanë dalë në rrugë nëpër Mianmar përkundër një goditje të përshkallëzuar, përfshirë sulme brenda natës në qytetin kryesor të Yangon që synojnë aktivistët dhe zyrtarët nga partia e Aung San Suu Kyi, Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD), transmeton Insajderi.

Një menaxher lokal i fushatës për NLD vdiq në paraburgim pasi u arrestua në Yangon të shtunën në mbrëmje, tha një ligjvënës nga parlamenti tani i shpërndarë në një postim në Facebook dhe raportoi uebfaqja e lajmeve Irrawaddy, raporton Al JAzeera.

Shkaku i vdekjes së Khin Maung Latt nuk dihej, por agjencia e lajmeve Reuters pa një fotografi të trupit të tij me një leckë të njollosur rreth kokës.

Protestat të dielën vijnë ndërsa media shtetërore paralajmëroi ligjvënësit e përfshirë në Komitetin që Përfaqëson Pyidaungsu Hluttaw (CRPH), një grup që pretendon të jetë qeveria e zgjedhur në mënyrë legjitime e Mianmar, se ata po kryenin “tradhti të lartë” dhe mund të dënoheshin me vdekje ose 22 vjet burg Ushtria ka deklaruar anëtarët e grupit persona non-grata dhe kërcënoi ata që komunikojnë me ta me shtatë vjet burg.

Myanmar u zhyt në kaos në 1 shkurt kur ushtria mori pushtetin në një grusht shteti, duke pretenduar mashtrim në zgjedhjet e nëntorit që ktheu NLD në pushtet dhe ndalimin e shumë prej udhëheqjes civile të vendit.

Marrja e pushtetit – një dekadë pas përfundimit të 49 viteve të sundimit të rreptë ushtarak – shkaktoi një kryengritje që ka përmbysur jetën e përditshme, me qindra mijëra që mblidhen në rrugë dhe nëpunës civilë dhe të tjerë ndalojnë punën në protestë kundër ushtrisë.

Forcat e sigurisë kanë goditur, duke vrarë të paktën 54 njerëz dhe duke plagosur dhjetra të tjerë.

Policia në ish-kryeqytetin antik të Mianmar, Bagan, hapi zjarr të dielën, duke plagosur disa njerëz, sipas llogarive të dëshmitarëve dhe videove në mediat sociale.

Të paktën pesë persona u raportuan të plagosur ndërsa policia kërkoi të thyejë protestën e Bagan dhe fotot treguan një të ri me plagë të përgjakshme në mjekër dhe qafë, që besohet se ishte shkaktuar nga një plumb gome. Zhurmat e plumbave të mbledhura në vendngjarje treguan se gjithashtu u qëlluan me plumba të drejtpërdrejtë.

Në qytetin e Lashio në rajonin verior Shan, policia lëshoi ​​të dielën gaz lotësjellës dhe granata trullosëse, sipas një video të drejtpërdrejtë në Facebook. /Insajderi.com