Të hënën nis vaksinimi anti Covid në Amerikë

Të hënën nis vaksinimi anti Covid në Amerikë

Populli amerikan do të fillojë të marrë vaksinën Pfizer / BioNTech nga e hëna pasi u autorizua për përdorim urgjent, thonë zyrtarët.

Tre milion dozat e para të vaksinës do të transportohen “në të gjitha shtetet” këtë fundjavë, tha Gjeneral Gustave Perna, i cili po mbikëqyr shpërndarjen.

Vaksina ofron mbrojtje deri në 95% kundër Covid-19 dhe u gjykua e sigurt nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Të shtunën, SH.B.A. regjistroi një numër ditor të 3,309 vdekjeve të lidhura me Covid.

Shifra, e raportuar në faqen e internetit të Universitetit Johns Hopkins, është totali më i lartë në një ditë të vetme kudo në botë.

Vdekjet nga Covid janë rritur ndjeshëm që nga nëntori në SH.B.A.

Autorizimi i përdorimit emergjent të vaksinës Pfizer / BioNTech u bë të premten dhe FDA , e cila kishte qenë nën presion të madh nga administrata Trump për ta bërë këtë – tha se lëvizja ishte një “moment historik” në pandemi./Insajderi.com

BBC News