Të paktën 20 të vrarë nga shpërthimi vetëvrasës me bombë në Somali

Të paktën 20 të vrarë nga shpërthimi vetëvrasës me bombë në Somali

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 të tjerë u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse pak përpara një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somalisë, në Mogadishu të premten, transmeton Insajderi.

Shpërthimi dërgoi tufa tymi në qiell dhe shkaktoi zjarr, raportuan dëshmitarët dhe media shtetërore, raporton Al Jazeera.

“Deri më tani kemi bartur 20 njerëz të vdekur dhe 30 të plagosur nga skena e shpërthimit”, i tha agjensisë së lajmeve Reuters, Abdulkadir Aden, themelues i shërbimeve të ndihmës së shpejtë AAMIN.

Shpërthimi ndodhi në restorantin Luul Yemeni pranë portit, thanë dëshmitarët.

“Një makinë me shpejtësi shpërtheu në restorantin Luul Yemeni. Unë po shkoja në restorant, por u ktheva kur shpërthimi u trondit dhe e mbuloi zonën me tym”, tha banori Ahmed Abdullahi.

Radio Mogadishu i kontrolluar nga shteti i Somalisë raportoi se policia kishte rrethuar zonën.

Askush nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin.

“Shpërthimi ishte shumë i rëndë dhe shkaktoi shkatërrim masiv dhe viktima civile. Operacioni po vazhdon ende për të përcaktuar numrin e saktë të viktimave”, tha oficeri i sigurisë Mohamed Osman.

Grupi i armatosur al-Shabab shpesh kryen bomba të tilla në Somali dhe gjetkë si pjesë e fushatës së saj për të rrëzuar Bririn e qeverisë qendrore të vendit afrikan dhe për të vendosur rregullin e vet bazuar në interpretimin e tij të rreptë të ligjit Islam. /Insajderi.com