Të paktën 40 të vrarë në përleshjet fisnore në Darfurin Perëndimor të Sudanit, sipas Kombeve të Bashkuara

Të paktën 40 të vrarë në përleshjet fisnore në Darfurin Perëndimor të Sudanit, sipas Kombeve të Bashkuara

Të paktën 40 njerëz janë vrarë dhe 60 të tjerë janë plagosur në përleshjet fisnore në qytetin sudanez të El Gjeninës, thanë Kombet e Bashkuara të hënën, në një rinovim të gjakderdhjes pas një shpërthimi të madh të dhunës në fillim të këtij viti, transmeton Insajderi.

Incidenti është i fundit në rajonin e trazuar që nga nënshkrimi i një marrëveshje paqeje në fund të vitit të kaluar dhe tërheqjen e paqeruajtësve të KB-së, raporton  Al Jazeera.

Dhuna ishte midis fiseve arabe Rizeigat dhe fiseve Masalit në El Geneina, kryeqyteti provincal i provincës së Darfurit Perëndimor. Kjo ndodhi pasi njerëz të panjohur të armatosur të shtunën qëlluan për vdekje dy persona nga Masalit, sipas agjencisë së çështjeve humanitare nga Kombet e Bashkuara.

Dy të tjerë nga Masalit u plagosën në atë të shtënë, tha ajo. Rrethanat e të shtënave nuk ishin të qarta menjëherë.

Që atëherë, të dy fiset kanë mobilizuar forcat dhe zjarri me armë mund të dëgjohej ende në El Gjenenë të hënën pasdite, tha ai.

Në janar, të paktën 129 njerëz u vranë dhe përforcimet ushtarake u sollën në El Geneina, kryeqyteti i shtetit Darfur Perëndimor. Sidoqoftë, burimet lokale thonë që ata janë tërhequr kryesisht. /Insajderi.com