Të paktën dy të vdekur ndërsa Cikloni Yaas shkatërron Indinë

Të paktën dy të vdekur ndërsa Cikloni Yaas shkatërron Indinë

Një ciklon i fuqishëm ka përfshirë Indinë Lindore, duke vrarë të paktën dy persona dhe duke dëmtuar dhjetëra shtëpi ndërsa autoritetet u përpoqën të zhvendosnin më shumë se një milionë njerëz në siguri nga zonat e ulëta ndërsa po afrohej në bregun lindor, transmeton Insajderi.

Cikloni Yaas po jepte energji përtej Gjirit të Bengalit dhe do të godiste shtetet lindore të Odisha dhe Bengalit Perëndimor, dhe gjithashtu Bangladeshin, të mërkurën, tha Departamenti Meteorologjik i Indisë (IMD), raporton Al Jazeera.

“Ka të ngjarë të shkaktojë dëme në shkallë të gjerë”, i tha shefi i IMD Mrutyunjay Mohapatra agjencisë së lajmeve Reuters përmes telefonit.

Ai pritet të prodhojë valë stuhie deri në 4 metra (13 këmbë), të cilat ka të ngjarë të përmbytin zonat bregdetare të ulëta.

Një ciklon fanatik që disa ekspertë thanë se ishte i lidhur me stuhinë në hyrje linjat e energjisë elektrike të këputura, të cilat lanë të vdekur dy persona dhe dëmtuan rreth 45 shtëpi në rrethin Hooghly të Bengalit Perëndimor, tha një zyrtar qeveritar.

Shteti tashmë kishte lëvizur rreth 900,000 njerëz në disa rrethe bregdetare për të sulmuar strehimoret, u tha gazetarëve Shefi Ministri i Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee.

Shteti fqinj i Odisha-s dukej se po përballej me barrën e ciklonit Yaas – cikloni i dytë që goditi vendin brenda një jave – ku zyrtarët gjithashtu filluan të lëvizin njerëzit me makina dhe anije në strehimoret e stuhive dhe strukturave të tjera të forta.

Në rrethin Balasore të Odisha-s, afër vendit ku pritet të zbresë cikloni, vullnetarët transmetojnë alarme mbi megafonët, duke i nxitur njerëzit të lëvizin. “Evakuimi është gjithmonë një sfidë. Në përgjithësi, ka një ngurrim”, tha Vishal Kumar Dev, një zyrtar që mbikëqyr përpjekjet e ndihmës në Balasore.

“Shpesh njerëzit thonë”, ne do të shkojmë vetëm kur shiu të rritet. “Ne po i bindim ata”.

Ciklonet në Gjirin e Bengalit janë të zakonshme në këtë periudhë të vitit dhe shpesh gjëmojnë në breg, duke shkaktuar vdekje dhe shkatërrim në zonat bregdetare të Indisë dhe Bangladeshit.

Javën e kaluar, Cikloni Tauktae – cikloni më i fuqishëm që goditi bregun perëndimor të Indisë në më shumë se 20 vjet – vrau më shumë se 150 njerëz. /Insajderi.com