Të paktën pesë të vdekur nga aksidenti zingjiror në Teksas

Të paktën pesë të vdekur nga aksidenti zingjiror në Teksas

Të paktën pesë persona u vranë të enjten në një përplasje masive që përfshinte 75 deri në 100 automjete në një autostradë ndërshtetërore të Teksasit, tha policia, ndërsa një stuhi dimri binte shi, borë në një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, transmeton Insajderi.

Numri i të plagosurve ishte ende i panjohur ndërsa policia po adresonte akoma aksidentin në ndërshtetërore 35 afër qendrës së qytetit Fort Worth, tha policia. Policia ngriti një qendër ribashkimi për anëtarët e familjes në një qendër komunitare pas ngjarjes së “kauzalitetit masiv”, raporton Al Jazeera.

I-35 është ndër disa autostrada ndërshtetërore që përshkojnë metropleksin Dallas-Forth Worth, shtëpia e mbi 7.500.000 njerëz.

Departamenti i Policisë Fort Worth tha në një cicërimë se kushdo që përfshihet në një aksident të vogël pa asnjë lëndim duhet “të shkëmbejë informacion dhe të vazhdojë në mënyrë të sigurt. Pastaj mund të njoftoni sigurimin tuaj kur të arrini në destinacionin tuaj”.

Kishte disa përplasje të tjera në zonë për shkak të stuhisë së akullt, njoftoi media lokale.

Filiali i ABC News, WFAA, tha se të paktën tetë persona kishin vdekur në të gjithë metroplex, duke përfshirë dy përplasje fatale në Dallas dhe një tjetër në Arlington.

Më larg në jug, në Austin, më shumë se dy duzina automjetesh u përfshinë në një grumbull në një rrugë të akullt dhe një person u plagos, thanë zyrtarët e urgjencës.

Diku tjetër, paralajmërimet e stuhisë së akullit ishin në fuqi nga Arkansas në Kentucky, ndërsa një stuhi tjetër dimri ishte parashikuar të sillte dëborë në shtetet Mid-Atlantike, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Më shumë se 125,000 shtëpi dhe biznese ishin pa energji elektrike të enjten në mëngjes, kryesisht në Kentucky dhe Virgjinian Perëndimore, sipas faqes në internet PoëerOutage.US, e cila ndjek raportet e shërbimeve. /Insajderi.com