Të shtëna në një shkollë në Miçigan: Nxënësi vret tre dhe plagos tetë persona

Të shtëna në një shkollë në Miçigan: Nxënësi vret tre dhe plagos tetë persona

Një 15-vjeçar ka vrarë tre kolegë nxënës dhe ka plagosur tetë të tjerë, përfshirë një mësues, derisa ka shtënë me armë zjarri në shkollën e mesme në shtetin amerikan të Miçiganit.

Zyrtarët thonë se një djalë 16-vjeçar dhe dy vajza të moshës 14 dhe 17-vjeç vdiqën, shkruan BBC, transmeton Shqip.com.

Policia pretendon se i dyshuari, një nxënës në shkollë, përdori një pistoletë që babai i tij e kishte blerë të premten.

Studentët kanë përshkruar fshehjen nën tavolina gjatë sulmit. Disa raportohet se kishin qëndruar në shtëpi të martën për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Studentët, prindërit, mësuesit dhe anëtarët e komunitetit mblidhen për një vigjilje në Kishën e Komunitetit Lake Point

Një vigjilje u mbajt mbrëmjen e së martës në Kishën e Komunitetit Lake Point

Policia mori thirrjet e para të urgjencës nga shkolla e mesme në qytetin e Oksfordit, rreth 40 milje (65 km) nga Detroit, në orën 12:51 me kohën lokale (17:51 GMT).

Brenda pak minutash, më shumë se 100 telefonata ishin bërë në numrin e shërbimit të urgjencës 911.

Zyrtarët thonë se i dyshuari u dorëzua pesë minuta pasi policia u thirr kur oficerët u përballën me adoleshentin në korridorin e shkollës.

Gjatë arrestimit nuk pati të shtëna dhe i dyshuari nuk u lëndua, tha policia, duke shtuar se ai mbante një pistoletë gjysmë automatike që ende përmbante shtatë fishekë në atë kohë.

Sekuenca e saktë e ngjarjeve mbetet e paqartë, por policia tha se besonte se i riu kishte mbajtur armën në shkollë me një çantë shpine dhe kishte dalë nga një banjë duke tundur armën.

Tre studentë vdiqën në sulm, dy vajza adoleshente dhe një viktimë mashkull, 16 vjeç, i cili vdiq në makinën e një deputeti lokal përpara se oficeri të mund ta çonte në spital./Insajderi.com