Të uriturit në Etiopi mbetën pa ushqim – iu vidhet

Të uriturit në Etiopi mbetën pa ushqim – iu vidhet

Programi Botëror i Ushqimit ka pezulluar shpërndarjen e ndihmave ushqimore në dy qytete të Etiopisë veriore pasi persona të armatosur plaçkitën magazinat e tij.

Grabitësit nga forcat rebele Tigrayan mbajtën personelin e ndihmës nën kërcënimin e armëve në qytetin Kombolcha, thanë Kombet e Bashkuara.

Ata vodhën sasi të mëdha të furnizimeve ushqimore thelbësore – duke përfshirë disa për fëmijët e kequshqyer.

Etiopia veriore po përballet me urinë masive në mes të një lufte civile të vazhdueshme midis Tigrayan dhe forcave qeveritare.

Pas më shumë se një viti luftimesh, më shumë se nëntë milionë njerëz kanë nevojë për furnizime kritike ushqimore, thotë OKB.

Një zëdhënës i OKB-së, që drejton WFP-në, tha se stafi i saj atje ishte përballur me “kanosje ekstreme” gjatë ditëve të grabitjeve. /Insajderi.com