Telashe për kancelarin austriak, bastisen zyrat e tij partiake mbi dyshime për korrupsion dhe manipulim

Telashe për kancelarin austriak, bastisen zyrat e tij partiake mbi dyshime për korrupsion dhe manipulim

Zyrat e partisë së kancelarit austriak, Sebastian Kurz, janë bastisur të mërkurën pas dyshimeve për korrupsion.

Dyshimet janë që ai dhe rrethi i tij i ngushtë komplotuan për të përvetësuar fondet publike, si dhe për të manipuluar sondazhet dhe figurat e shquara të medias në këmbim të mbulimit të favorshëm për partinë në pushtet.

Bastisjet shënuan një përshkallëzim të hetimit të prokurorëve për korrupsionin ndaj Kurz, i cili tashmë përballet me padi të mundshme në një rast të veçantë që përfshin akuzat për dëshmi të rreme në lidhje me dëshminë që ai dha para një hetimi parlamentar vitin e kaluar, raporton Politico, transmeton Shqip.com

Megjithëse disa udhëheqës të opozitës i bënë thirrje kancelarit të japë dorëheqjen,

Por, partneri i koalicionit, udhëheqësi i të Gjelbërve, Werner Kogler, bëri me dije se ai nuk do ta braktiste aleancën tash për tash

Ky po cilësohet të jetë skandali më i madh në demokracinë e Austrisë /Insajderi.com