Tensione Kinë – Australi

Tensione Kinë – Australi

Mosmarrëveshja diplomatike në rritje – kulmi i një sërë mosmarrëveshjesh të mbrojtjes, tregtisë dhe politikës së jashtme – mori një kthesë të keqe të hënën kur një zëdhënës i qeverisë kineze cicëroi një imazh të doktruar të një ushtari australian që mban një thikë në fyt të një fëmije afgan, transmeton Insajderi.

Kryeministri australian, Scott Morrison, menjëherë kërkoi falje për “cicërimën e neveritshme”, raporton Al Jazeera.

Pekini, megjithatë, refuzoi ta bënte këtë. Në vend të kësaj, zyrtarët e saj shfrenuan Australinë për krimet e pretenduara të luftës të kryera nga forcat e saj në Afganistan ndërsa media shtetërore kineze e kritikoi atë për trajtimin e “vullnetit të mirë të Kinës me të keqen”.

Gazeta australiane tha se spërkatja e fundit shënoi pikën më të ulët në marrëdhëniet Kinë-Australi në 50 vjet. /Insajderi.com