Tensionohet situata në brigjet detare mes Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar në lidhje me të drejtat e peshkimit

Tensionohet situata në brigjet detare mes Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar në lidhje me të drejtat e peshkimit

Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kanë dërguar anije patrullimi në ishullin Jersey të Kanalit Britanik mes një grindje të përshkallëzuar për të drejtat e peshkimit pas Brexit, transmeton Insajderi.

Ekipet e peshkarexhave francezë të zemëruar me kufizimet e vendosura në hyrjen e tyre në vendet e peshkimit në Mbretërinë e Bashkuar pas largimit të këtij të fundit nga Bashkimi Evropian lundroi për në Jersey në një flotilje në orët e para të së enjtes për të regjistruar protestën e tyre, raporton Al Jazeera.

Një faqe në internet që gjurmon trafikun detar tregoi se rreth 25 anije të regjistruara franceze ishin të vendosura pranë portit kryesor të Xhersit në Shën Helier menjëherë pas kësaj. Disa nga flotilja hynë në portin e portit gjatë protestës së tyre.

Mbretëria e Bashkuar tha se kishte dërguar dy anije detare për të “monitoruar situatën” në ujërat përreth ishullit në përgjigje.

Franca reagoi nga ana tjetër pas lëvizjes së Mbretërisë së Bashkuar, duke dërguar dy anije të saj patrulluese detare në zonë.

Flota detare franceze tha se anijet ishin vendosur me urdhër të autoriteteve civile franceze.

Ajo nuk dha detaje se çfarë do të bënin ata në ujërat pranë Xhersit, i cili ndodhet 14 milje (23 kilometra) larg bregdetit verior francez dhe 85 milje (140 km) në jug të brigjeve të kontinentit të Mbretërisë së Bashkuar.

Uebfaqja për ndjekjen e anijeve marinetraffic.com tregoi njërën nga dy anijet franceze, Athos, e vendosur afërsisht 20 km në jug-lindje të Xhersit.

Ishte të paktën 20 km larg dy anijeve detare britanike, HMS Severn dhe HMS Tamar, të cilat ishin në anën jug-perëndimore të ishullit.

Natacha Butler i Al Jazeera, duke raportuar nga bordi i një anijeje franceze peshkimi në vendngjarje, tha se mosmarrëveshjet midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës rreth të drejtave të peshkimit pas Brexit që kanë zhurmë për javë të tëra tani ishin “përshkallëzuar”, me të dy palët “duke ngritur retorikën”.

Franca ka paralajmëruar se mund të ndërpresë energjinë elektrike në Jersey mes grindjes së vazhdueshme, një kërcënim që Mbretëria e Bashkuar e ka quajtur “të papranueshme”.

Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, bëri thirrje për qetësi të enjten mbi mosmarrëveshjen, por gjithashtu akuzoi Mbretërinë e Bashkuar për mosrespektimin e kushteve të marrëveshjes tregtare pas Brexit të dakorduar nga të dy palët. /Insajderi.com