Tërmeti 6.8 i shkallës rihter shkund Filipinet

Tërmeti 6.8 i shkallës rihter shkund Filipinet

Një tërmet me magnitudë 6.8 të shkallës rihter u regjistrua ditën e dielë pranë Hagonoy, Filipine.

Sipas Sondazhit EMSC, epiqendra ishte 74 km në jug-perëndim të Davos, në thellësinë 49 km.

Ndërsa asnjë pralajmërim për tsunami nuk u dha.

Në 10 ditët e fundit, nuk ka pasur tërmete me magnitudë 3 ose më shumë.

Lëkundje të tilla tërmeti nuk janë të pazakonta në Filipine pasi ajo ndodhet në “Unazën e Zjarrit” të Paqësorit, një zonë me aktivitet të lartë sizmik që shtrihet nga Japonia përmes Azisë Juglindore dhe pellgut të Paqësorit.

Tre tërmete me magnitudë 6 dhe 6.3 goditën afërsisht të njëjtën zonë të Mindanao në tetor, duke vrarë rreth rreth 24 njerëz dhe duke dëmtuar rëndë ndërtesat e zyrave, shkollat dhe apartamentet.

Dhjetëra mijëra njerëz u strehuan nga qeveria sepse shtëpitë e tyre ishin dëmtuar.

Shumica e vdekjeve në tetor ishin për shkak të shembjes së mureve duke përfshirë një djalë adoleshent i cili u shtyp nga një mur në rënie, ndërsa ai u përpoq të largohej nga shkolla.