Tetë persona të sigurisë afgane të vrarë nga sulmi i talibanëve

Tetë persona të sigurisë afgane të vrarë nga sulmi i talibanëve

Një bombardues vetëvrasës drejtoi një automjet të ngarkuar me eksploziv në një bazë për forcat e mbrojtjes afgane në lindje të vendit, duke vrarë të paktën tetë persona nga personeli i sigurisë në një sulm të pretenduar nga Talibanët, transmeton Insajderi.

Sulmi para agimit të shtunën u zhvillua në provincën e paqartë të Nangarhar ku Talibanët kanë pretenduar disa sulme vdekjeprurëse që synojnë forcat qeveritare, raporton Al Jazeera.

Ajo erdhi dy ditë pasi Pentagoni tha se Talibanët nuk ishin duke respektuar premtimet e bëra në një marrëveshje të nënshkruar me Uashington vitin e kaluar, duke përfshirë zvogëlimin e dhunës dhe ndërprerjen e lidhjeve me al-Kaidën.

Të tetë personat u vranë kur bombarduesi goditi bazën me një Humvee, tha zyra e guvernatorit të Nangarhar në një deklaratë.

Nënkryetari i këshillit të provincës së Nangarhar, Ajmal Omar, konfirmoi sulmin por vuri numrin e ushtarëve të vdekur në 15 me pesë të plagosur.

Zëdhënësi i Talibanëve, Zabihullah Mujahid, tha se grupi i tij e kreu sulmin. /Insajderi.com