The Jewish Chronicle: Fakhrizadeh është vrarë nga një armë e inteligjencës izraelite

The Jewish Chronicle: Fakhrizadeh është vrarë nga një armë e inteligjencës izraelite

Shkencëtari bërthamor iranian që u vra pranë Teheranit, në nëntor u vra nga një armë një tonëshe e kontrabanduar në Iran nga pjesët e agjencisë së inteligjencës izraelite Mossad, sipas një raporti nga The Jewish Chronicle, transmeton Insajderi.

Duke cituar burime të inteligjencës, e përjavshmja britanike tha se një ekip prej më shumë se 20 agjentësh, duke përfshirë shtetas izraelitë dhe iranianë, kryen pritën ndaj shkencëtarit Mohsen Fakhrizadeh pas tetë muaj mbikëqyrje, raporton Al Jazeera.

Raporti, i cili u botua të mërkurën në faqen e internetit të gazetës me qendër në Londër, nuk mund të verifikohej menjëherë.

Ministri i Inteligjencës Mahmoud Alavi tha se një anëtar i forcave të armatosura të Iranit ishte përfshirë në atentat, në një intervistë me televizionin shtetëror të hënën.

Media iraniane tha se Fakhrizadeh vdiq në spital më 27 nëntor pasi sulmuesit e armatosur e qëlluan atë në makinën e tij. Menjëherë pas vdekjes së tij, Irani drejtoi gishtin drejt Izraelit, Ministri i Jashtëm, Mohammad Javad Zarif duke shkruar në Twitter për “indikacione serioze të rolit (një) Izraelit”.

Izraeli nuk pranoi të komentonte në kohën e incidentit dhe të mërkurën në mbrëmje një zëdhënës i qeverisë izraelite iu përgjigj raportit të fundit duke thënë: “Ne kurrë nuk komentojmë për çështje të tilla. Nuk ka pasur asnjë ndryshim në pozicionin tonë”.

Fakhrizadeh, 59 vjeç, ishte përshkruar nga shërbimet e inteligjencës Perëndimore dhe Izraelite për vite me radhë si udhëheqësi i një programi të fshehtë të bombave atomike të ndaluar në 2003, të cilin Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës e akuzojnë Teheranin se po përpiqet ta rikthejë. Irani ka kohë që ka mohuar përpjekjen për të armatosur energjinë bërthamore.

Sipas raportit të Kronikës Hebraike, Irani ka “vlerësuar fshehurazi se do të duhen gjashtë vjet” para se një zëvendësues për Fakhrizadeh të jetë “plotësisht operacional” dhe se vdekja e tij kishte “zgjatur periudhën kohore që do t’i duhej Iranit për të arritur një bombë nga rreth tre muaj e gjysmë deri në dy vjet”.

Duke mos dhënë detaje të mëtejshme të burimit të saj, gazeta hebraike më e vjetër në botë, e botuar vazhdimisht, tha se Mossad montoi armën e automatizuar në një kamion Nissan dhe “arma e porositur, e operuar në distancë nga agjentët në tokë ndërsa vëzhgonin objektivin, ishte aq e rëndë sepse përfshinte një bombë që shkatërroi provat pas vrasjes”.

Ai tha se sulmi u krye “vetëm nga Izraeli, pa përfshirjen amerikane”, por që zyrtarëve të SHBA-së u ishte dhënë paraprakisht një formë njoftimi. /Insajderi.com