Theresa May jep dorëheqje si kryeministre e Britanisë – Shpërthen në lot

Theresa May jep dorëheqje si kryeministre e Britanisë – Shpërthen në lot

Theresa May, njoftoi sot se do të jap dorëheqje si kryeministre e Britanisë së Madhe, më 7 qershor, shkruan Insajderi.

Ajo në një konferencë për media paralajmëroi dorëheqjen e saj teksta shpërtheu në lot.

“Unë kam bërë më të mirën time. Është dhe do të mbetet gjithmonë një pikëllim i thellë për mua se nuk kam qenë në gjendje të dorëzoj Brexit-in”, pohoi ajo.

Vëzhguar nga Filipi, zonja May ishte pothuajse e paaftë të vazhdonte ndërsa ajo u zu nga lotët ndërsa shprehu krenarinë e saj në shërbimin e vendit.

Ajo deklaroi se do të japë dorëheqjen si udhëheqëse konservatore më 7 qershor. Ajo pranoi se ishte koha që dikush tjetër të përpiqej dhe të dorëzonte Brexit.

Veprimi dramatik vjen nga përpjekjet më të fundit të zonjës May për të sjellë marrëveshjen e saj të BE-së nëpërmes komuniteteve, të cilat kanë dështuar në mënyrë spektakolare. Tories ishte në trazirë dhe Kabineti përgatiti një revoltë të hapur pasi u dha një votim deputetëve për mbajtjen e një referendumi të dytë dhe bashkimin me një union të përkohshëm doganor me BE.

Sir Graham ishte akuzuar nga Tory Backbenchers me zbatimin e një date daljeje nëse ajo refuzon. Deputetët kërcënuan të ndryshonin rregullat partiake për të lejuar një votë mosbesimi.

Mbrëmë, kryeministrja vendosi të qëndrojë në zonën e saj të zgjedhjeve në Berkshire dhe të mendojë për strategjinë e saj të daljes me burrin e saj Filip, i cili mori kërkese dje nga Brexiteers për t’i treguar gruas së tij se koha e saj kishte mbaruar.

Ajo mbetet kryeministre derisa partia zgjedhë një zëvendësuese. Kjo mund të jetë në fund të korrikut.

Zonja May pritet të japë një fjalim të shkurtër duke shpjeguar pse ajo “lë punën që don” para se të kuptojë ambicien e saj për të udhëhequr Britaninë nga Bashkimi Europian.

Zonja May pritet të shtyjë fillimin e garës së lidershipit Tory në javën pas 10 qershorit, kështu që ajo mund të presë vizitën shtetërore të Donald Trump pa deputetët e saj që votojnë në të njëjtën kohë në pasardhësin e saj.

Aleatët thanë se dje në mbrëmje ajo dhe burri i saj Philip do të duhej të diskutonin detajet përfundimtare të largimit të tyre përpara se të qartësonin publikisht synimet e tyre sot./ Insajderi.com