Tinejxheri dënohet me burg se ofendoi flamurin kinez

Tinejxheri dënohet me burg se ofendoi flamurin kinez
Burimi i fotografisë: Kin Cheung / AP

Një adoleshent nga Hong Kongu u dënua me katër muaj në burg të martën se ofendoi flamurin kombëtar të Kinës dhe asamblenë r paligjshme ndërsa Pekini gjithnjë e më shumë shënjestron aktivistë, shkruan CBS Neës, transmeton Insajderi.

Tony Chung, një 19-vjeçar që drejtoi një grup pro-demokraci tashmë të shpërndarë, u dënua në fillim të këtij muaji për hedhjen e flamurit kinez në tokë gjatë përleshjeve jashtë legjislaturës së Hong Kongut në maj të vitit 2019.

Ndërsa vuan dënimin e tij, Chung so të presë gjykimin mbi akuzën e “shkëputjes”, e cila mund t’i japë atij burgim të përjetshëm në përputhje me ligjin drakonian të sigurisë kombëtare Pekin të vendosur në Hong Kong në 30 qershor.

Chung ishte figura e parë politike publike e ndjekur penalisht sipas ligjit të ri të sigurisë, të cilin Pekini e përshkroi si një “shpatë” për të kthyer “rendin dhe stabilitetin” në qendrën financiare pas shtatë muajsh protestash masive, shpesh të dhunshme pro-demokracisë vitin e kaluar. /Insajderi.com