Tipi i ri i Coronavirusit është jashtë kontrollit – shtetet që ndaluan udhëtimet nga dhe në Mbretëri të Bashkuar

Tipi i ri i Coronavirusit është jashtë kontrollit – shtetet që ndaluan udhëtimet nga dhe në Mbretëri të Bashkuar

Një numër në rritje i vendeve evropiane të dielën ndaluan fluturimet nga Mbretëria e Bashkuar pas zbulimit të një varianti të ri të Covid-19, për të cilin zyrtarët thanë se po përhapet më shpejtë se të tjerët, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Tipi i ri i Coronavirusit, i cili detyroi qeverinë britanike të vendosë një bllokim të Tier 4 në Londër dhe Anglinë juglindore dhe të forcojë kufizimet për të gjithë Anglinë gjatë periudhës festive, është “jashtë kontrollit”, tha të dielën Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock.

Mbretëria e Bashkuar të dielën theu rekordin e saj të Coronavirusit brenda ditës, duke regjistruar 35,928 raste të reja.

Si përgjigje, Franca do të pezullojë udhëtimin në dhe nga Mbretëria e Bashkuar për 48 orë, për shkak të “rrezikut të ri shëndetësor”, njoftoi kryeministri francez Jean Castex në llogarinë e tij zyrtare në Tëitter të Dielën. Pezullimi fillon në mesnatën lokale dhe përfshin “të gjitha mjetet e transportit”, shton ai.

Italia gjithashtu do të pezullojë fluturimet në dhe nga Mbretëria e Bashkuar, sipas Ministrit të Punëve të Jashtme Luigi Di Maio të dielën, megjithëse ai nuk tha kur do të hynte në fuqi ndalimi, ose për sa kohë. Vendi do të ndalojë hyrjen për këdo që ka qenë në Britani në dy javët e fundit, tha Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza në Facebook të dielën.

Republika e Irlandës po ndalon fluturimet nga Britania të hënën dhe të martën.

Ndërkohë, Kryeministri belg Alexander De Croo tha se Belgjika do të bllokojë udhëtarët nga MB për 24 orë të hënën si një “masë paraprake”, megjithëse ndalimi mund të zgjatet nëse është e nevojshme.

Holanda njoftoi një ndalim më të gjatë për të gjitha fluturimet e pasagjerëve që vijnë nga Mbretëria e Bashkuar, duke filluar nga e diela në mëngjes deri në vitin e ri. Qeveria holandeze tha se i njëjti variant i virusit ishte zbuluar në Holandë në një mostër nga një rast nga fillimi i dhjetorit dhe se po kryen hetime të mëtejshme për të përcaktuar nëse ka ndonjë rast tjetër të lidhur.

Letonia tha gjithashtu se do të ndërpresë udhëtimin për në dhe nga Mbretëria e Bashkuar nga 21 Dhjetor deri më 1 Janar.

Edhe Republika Çeke vendosi një karantinë të detyrueshme 10-ditore për këdo që mbërrin nga Mbretëria e Bashkuar duke filluar të dielën në përgjigje të llojit të ri të Coronavirusit të identifikuar atje. /Insajderi.com