Tre motra vranë babanë e tyre – Megjithëse një histori abuzimi, ato po përballen me akuza për vrasje

Tre motra vranë babanë e tyre – Megjithëse një histori abuzimi, ato po përballen me akuza për vrasje

Trupi i Mikhail Khachaturyan u gjet në shkallë në një bllok apartamentesh në Moskë në korrik të vitit 2018, me dhjetëra plagë me thikë në gjoks dhe në qafë, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Disa orë para vdekjes së tij, ai ishte kthyer nga një klinikë psikiatrike, i rreshtoi tre vajzat e tij për t’i ndëshkuar për apartamentin e çrregullt dhe i spërkati me sprej lotsjellës, sipas hetuesve dhe avokatëve të motrave. Vajza e tij e madhe Krestina, e cila ka astmë, kishte humbur ndjenjat.

Ishte kjo natë që motrat – Krestina, 19 vjeçare, Angelina, 18 vjeçare dhe Maria, 17 vjecare – vendosën të vrisnin babanë e tyre. Ato e sulmuan atë me një çekiç, një thikë dhe të njëjtën sprej lotsjellës që ai i kishte spërkatur atë ditë më herët.

Të nesërmen të tri motrat  u arrestuan dhe rrëfyen për vrasjen, duke thënë se ata kishin duruar vite abuzimi seksual, fizik dhe emocional nga babai i tyre, sipas avokatëve të tyre dhe zyra e prokurorit të përgjithshëm rus.

Verën e kaluar motrat u paditën nën akuzat e vrasjes me paramendim, duke shkaktuar një trazirë midis aktivistëve në Rusi, e cila po lufton me një problem të gjerë abuzimi në familje.

Çështja e motrave u bë shpejt një shkak i jashtëzakonshëm për grupet e të drejtave që luftojnë për të miratuar një ligj për të mbrojtur viktimat e abuzimit në familje i cili u injorua nga parlamenti në vitin 2016.

Ekspertët e dhunës në familje, së bashku me ekipin e mbrojtjes së motrave, thonë se në mungesë të mekanizmave mbrojtës të duhur brenda zbatimit të ligjit dhe sistemit gjyqësor, zgjidhja e vetme e tyre ishte të mbronin veten ose përfundimisht të vdisnin në duart e babait të tyre.

Në bisedat me tekst të marra nga telefoni i babait të tyre dhe të botuar në Facebook nga Liptser, Mikhail Khachaturyan duket se ai i kishte kërcënuar se do t’i vriste ato dhe abuzonte seksualisht me to dhe nënën e tyre.

“Do t’ju rrah për gjithçka, do t’ju vras,” thotë një tekst nga prilli i vitit 2018, duke i akuzuar ato se kanë marrëdhënie seksuale me një mik mashkull. “Ju jeni prostituta dhe do të vdisni si prostituta.”

Viktor Grin, i njëjti prokuror që së pari rekomandoi zvogëlimin dënimit, konfirmoi në maj se akuzat e vrasjes me paramendim, ishin ende në fuqi për motrat. Asnjë sqarim nuk u dha për ndryshimin. /Insajderi.com