Tre shpërthime të ndara në Kabul vrasin pesë persona si dhe plagosin dy të tjerë

Tre shpërthime të ndara në Kabul vrasin pesë persona si dhe plagosin dy të tjerë

Tre shpërthime të ndara në kryeqytetin afgan Kabul vranë të paktën pesë vetë dhe plagosën dy të tjerë mes një rritje të dhunës në vendin e shkatërruar nga lufta, transmeton Insajderi.

Zëdhënësi i policisë së Kabulit, Ferdaws Faramarz, tha se dy shpërthimet e para ndodhën 15 minuta larg dhe një i tretë që synonte një automjet policie ndodhi dy orë më vonë, raporton Al Jazeera.

Asnjë grup nuk mori menjëherë përgjegjësinë mbi sulmin.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë i shkaktoi shpërthimet. Shumica e sulmeve në kryeqytet gjatë muajve të fundit kanë qenë bomba ngjitëse – pajisje shpërthyese me magnet që janë bashkangjitur automjeteve dhe shpërthehen me telekomandë ose kohëmatës.

Shpërthimi i dytë shënjestroi një makinë në një lagje veriperëndimore të Kabulit në të cilën udhëtonin ushtarë të ushtrisë kombëtare, duke vrarë dy ushtarë. Një civil kalimtar u vra gjithashtu.

Shpërthimi i tretë shkatërroi një makinë policie në Kabul perëndimor, duke vrarë dy oficerë policie.

Ndërkohë, shpërthimi i parë shënjestroi një makinë civile dhe plagosi të dy udhëtarët brenda automjetit.

Policia e Kabulit tha se hetimet ishin duke u zhvilluar.

Afganistani ka parë një rritje mbarëkombëtare të bombardimeve, vrasjeve të shënjestruara dhe dhunës në fushën e betejës ndërsa negociatat e paqes në Katar midis Talibanëve dhe qeverisë afgane kanë ngecur.

Filiali lokal i grupit ISIL (ISIS) ka marrë përgjegjësinë për disa prej sulmeve, por shumë prej tyre nuk kërkojnë kur qeveria ia hedh fajin Talibanëve.

Grupi i armatosur ka mohuar përgjegjësinë për shumicën e sulmeve. /Insajderi.com